Македонските фудбалерки поразени од Луксембург во Охрид

Брзо по радоста за победата над Летонија, доаѓа разочарување за македонската женска фудбалска репрезентација, пораз на домашен терен од Луксембург со 2-3. 

Луксембург во Скопје пристигна по три порази во квалификациите и гол разлика од 0-19, па се надевавме дека фудбалерките ќе врзат две победи едноподруго, но тоа не се случи.
 
Нашата најдобра фудбалерка, Наташа Андонова го одигра само првото полувреме, поради повреда не се појави на тереното во вториот дел.
 
Луксембург поведе со гол на Маркез Абре уште во осмата минута од мечот, потоа Македонија ја презема иницијативата и со убав гол на Рочи во 21. минута од слободен удар, израмни на 1-1.
 
Во 62. и 67. минута Тил двапати погоди за водство на Луксембург од 3-1.
 
Македонија со убав гол од слободен удар на Павлина Николовска кој беше изведен од огромна далечина, успеа да намали на 2-3 во 90. минута, но немавме време и да се спасиме од пораз.
 
По четири одиграни меча во квалификациите Македонија има три порази и една победа со гол разлика 6-18.

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе