Македонските фудбалерки поразени од Луксембург во Охрид

Брзо по радоста за победата над Летонија, доаѓа разочарување за македонската женска фудбалска репрезентација, пораз на домашен терен од Луксембург со 2-3. 

Луксембург во Скопје пристигна по три порази во квалификациите и гол разлика од 0-19, па се надевавме дека фудбалерките ќе врзат две победи едноподруго, но тоа не се случи.
 
Нашата најдобра фудбалерка, Наташа Андонова го одигра само првото полувреме, поради повреда не се појави на тереното во вториот дел.
 
Луксембург поведе со гол на Маркез Абре уште во осмата минута од мечот, потоа Македонија ја презема иницијативата и со убав гол на Рочи во 21. минута од слободен удар, израмни на 1-1.
 
Во 62. и 67. минута Тил двапати погоди за водство на Луксембург од 3-1.
 
Македонија со убав гол од слободен удар на Павлина Николовска кој беше изведен од огромна далечина, успеа да намали на 2-3 во 90. минута, но немавме време и да се спасиме од пораз.
 
По четири одиграни меча во квалификациите Македонија има три порази и една победа со гол разлика 6-18.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе