Квалификации за ЕП 2023

Македонските фудбалерки ја победија Летонија

Женската фудбалска репрезентација на Македонија ја забележа втората победа во квалификациите за ЕП 2023 година откако ја совлада Летонија со 3-2. 

Најдобрата македонска фудбалерка, Наташа Андонова постигна два гола, еднаш погоди Рочи.
 
Противникот одлично го отвори мечот и уште во 5. минута поведе со 1:0. Избраничките на селекторот Кирил Изов брзо ги консолидираа своите редови по рано примениот погодок. Македонија од 13. до 17 минута преку Наташа Андонова успеа да направи комплетен пресврт.
 
Рочи со погодок во 72. минута го реши прашањето на победникот на денешната средба. До крајот на дуелот, противникот успеа да го намали резултат.

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе