УЕФА размислува за задолжителна имунизација

Македонските фудбалери ќе треба да се вакцинираат пред Европското првенство?

„Кориере дело Спорт“ објавува дека УЕФА сериозно размислува за задолжителна вакцинација на фудбалерите кои ќе учествуваат на Европското првенство. 

Иако првичните најави беа дека УЕФА нема да бара задолжителна вакцинација за ЕП, сепак последните информации велат дека во Нион се предомислуваат и сериозно ја разгледуваат можноста за промена на тој став.
 
УЕФА сака да ја елиминира можноста некој за време на ЕП да се зарази со коронавирус и да го продолжи ширењето во соблекувалната на соиграчите.
 
Ваквиот став доаѓа по случајот со Де Роси кој му е помошник на Манчини во италијанската репрезентација. Тој се зарази за време на тренинг-ап заедно со уште тројца членови на стручниот штаб, а дури осум фудбалери имале позитивни тестови.
 
Де Роси сега е во болница, под лекарски надзор отако му се влошила ситуацијата. Неговата состојба е добра, но треба да помине уште некое време таму.
 
Се очекува во наредните денови УЕФА да ја донесе конечната одлука бидејќи процесот на вакцинација е бавен. Потребна е прва вакцина, втора вакцина, па да помине одреден период за да се стекне имунизација.
 

Потребно е да се провери дали имало наредба за следење врз Камчев.

повеќе

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе