ЕВРО 2020

Македонските фудбалери го одржаа тренингот на „Јохан Кројф“ арената (ФОТО)

Македонската фудбалска репрезентација денеска го одржа последниот тренинг пред утрешниот меч против Холандија кој е последен за нас на Европското првенство. 

Фото: ФФМ
Македонија утре со почеток од 18 часот го игра мечот против Холандија, последен на ова Европско првенство, последен за Пандев и последен за Ангеловски.
 
Македонските фудбалери во позитивна атмосфера, со насмевки го одработија денешниот тренинг. Утре ќе дадат се од себе за Горан Пандев со позитивен резултат да се збогува од националниот тим.
 
 
 
 
 
 
 

Легенда под Главна слика

Фото: ФФМ

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе