Пријателски натпревар

Македонија во второто полувреме ја скрши Грузија, победа потешка од очекуваното

Македонската ракометна репрезентација потешко од очекувањата дојде до победа над Грузија, славевме со 25:21 по добра игра во второто полувреме.

Во третиот пријателски натпревар Македонија ја забележа втората победа, во Скопје падна селекцијата на Грузија. Исходот е очекуван, но до него се дојде потешко отколку што се претпоставуваше.

Селекторот Брестовац го остави Кире Лазаров на клупата давајќи им шанса на помладите ракометари.

Грузија се покажа како силен противник и во првото полувреме беше сосема рамноправна. Во него Македонија имаше многу промашени зицери, особено од Филип Кузмановски на кого ништо не му одеше вечерва.

Во вториот дел нешто подобра игра на нашите ракометари, покажаа кој е кој, дојдоа до поубава предност која ја задржаа до крајот за триумф од 25:21.

Поповски, Пешевски и Велковски имаа по четири голови, Костески реализираше три. Борко Ристовски мечот го заврши со 13 одбрани.

Утре со почеток од 16 часот, исто така во „Борис Трајковски“ се игра вториот меч меѓу Македонија и Грузија.

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот.

Дали верувате дека до ова дереџе се дојде за една ноќ, еден месец, една година? Вистината е дека години се потребни за таков пад.