Македонија У19

Македонија во голем стил го потврди пласманот во елитата, Лихтенштајн лесен залак за надежите

Македонските надежи до 19 години со победа од 6-0 над Лихтенштајн го завршија претквалификациониот турнир кој се играше во Скопје, максимален учинок на нашите момчиња кои ветуваат убава иднина.

Со три победи од три натпревари македонската репрезентација до 19 години ги заврши претквалификациите за Европското првенство. Пласманот во елитните квалификации го заверивме минатото коло, а на денешниот меч иако без главната ѕвезда, Елиф Елмас нашите момчиња покажаа уште една одлична партија.
 
На денешниот натпревар Митровски се истакна со хет-трик, по еден гол постигнаа Чурлинов, Колевски и Миовски за убедлива победа над Лихтенштајн од 6-0.
 
Во ист термин се играше битката за втората позиција која исто така носи во елитните квалификации, во ефикасен натпревар Белгија со 5-3 ја победи Швајцарија.
 
Македонија го освои првото место со девет бодови, Белгија е втора со шест, Швајцарија заврши на третото место со три бода, Лихтенштајн последен без бодови.

Уништувањето на шумите е една од најголемите еколошки катастрофи со кои се соочуваме, после загадениот воздух.

повеќе

Измените во законот за минимална плата е трул компромис меѓу социјал-демократите и бизнис-лобито во Владата.

повеќе

Македонската јавност е во исчекување од најавата на министерот Оливер Спасовски дека МВР ќе ги истражува сите агенции за обезбедување поради поврзаност со рекетарство.

повеќе