Македонија У19

Македонија во голем стил го потврди пласманот во елитата, Лихтенштајн лесен залак за надежите

Македонските надежи до 19 години со победа од 6-0 над Лихтенштајн го завршија претквалификациониот турнир кој се играше во Скопје, максимален учинок на нашите момчиња кои ветуваат убава иднина.

Со три победи од три натпревари македонската репрезентација до 19 години ги заврши претквалификациите за Европското првенство. Пласманот во елитните квалификации го заверивме минатото коло, а на денешниот меч иако без главната ѕвезда, Елиф Елмас нашите момчиња покажаа уште една одлична партија.
 
На денешниот натпревар Митровски се истакна со хет-трик, по еден гол постигнаа Чурлинов, Колевски и Миовски за убедлива победа над Лихтенштајн од 6-0.
 
Во ист термин се играше битката за втората позиција која исто така носи во елитните квалификации, во ефикасен натпревар Белгија со 5-3 ја победи Швајцарија.
 
Македонија го освои првото место со девет бодови, Белгија е втора со шест, Швајцарија заврши на третото место со три бода, Лихтенштајн последен без бодови.

Храбрите лидери можат да успеат со порака за надеж, отвореност и инклузивност и со промовирање на визија за напредок заснована на веродостојни реформи.

повеќе

Кога панаѓурот ќе помине, и кога наредното утро ќе се погледнете во огледало – сите работи што ве прават незадоволни од самите себеси и понатаму ќе бидат видливи: и изгледот, и навиките, и карактерот... Само идентитетот ќе ви го нема.

повеќе

Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција, доколку биде ратификуван, ќе влезе во аналите на историјата на дипломатијата.

повеќе