Квалификации за ЕП 2023 У21

Македонија У21 одигра реми на гостувањето кај Фарски острови

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година беше подобра од селекцијата на Фарските островии но одигра самом 1-1 во квалификациски меч за Европското првенство. 

Избраниците на Драган Канатларовски лошо го почнаа мечот, примија наивен гол по една лоша интервенција на одбраната уште во осмата минута одд мечот. Андреас Јохансен погоди за водство на Фарските острови од 1-0.
 
Како одминуваше мечот Македонија стануваше подобра и почнуваше да создава шанси кон противничкиот гол, сепак првиот дел се заврши со водство на домаќинот.
 
Во вториот дел брзо израмнивме, во 55. минута Марко Ѓорѓиевски откако помина неколку играчи на Фарските острови, убаво пласираше за 1-1.
 
Македонија продолжи да напаѓа, но не успеа да постигне втор гол. На 15 минути до крајот Ѓорѓиевски даде уште еден гол, но му беше поништен поради офсајд.
 
По три одиграни меча во квалификациите, Македонија има две нерешени и еден пораз.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе