„Црвено-жолтите“ продолжуваат да напредуваат

Македонија со најдобар ранг на листата на ФИФА во последните осум години

Победите на Гибралтар и Ерменија донесоа скок од две места на последната ранг листа на ФИФА, „црвено-жолтите" во септември се најдоа на 68. позиција со 1344 бодови.

Фудбалската репрезентација на Македонија го има најдобриот ранкинг во последните осум години.

Победите над Гибралтар и Ерменија во Лига на нации придонесоа „црвено-жолтите“ да продолжат да напредуваат, да забележат скок од две места на новата листа на ФИФА и со 1344 бода се најдат на 68. позиција.

Од нашите ривали во Групата 4 во Лигата Д, Ерменија се наоѓа на 100. позиција, Лихтенштајн е на 178. позиција, а Гибралтар е на 198. позиција.

Што се однесува на позицијата број 1, за прв пат откако пред 25 години беше креирана ранг листата на ФИФА, две селекции го делат врвот. Белгија и Франција се први а зад нив се Бразил, Хрватска, Уругвај, Англија, Португалија, Швајцарија, Шпанија и Данска.

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе