Лига на нации

Македонија против Косово ќе игра на 8 октомври, финалето е закажано за 12 ноември

Денешниот состанок на УЕФА ги донесе и датумите за бараж натпреварите од Лигата на нации кои носат пласман на Европското првенство. 

УЕФА одлучи од септември до ноември да се играат натпреварите од групната фаза на новата сезона во Лигата на нации, а во овој период ги вметна и бараж натпреварите од минатата сезони кои треба да ги дадат последните учесници на Европското првенство.
 
Македонија на 8 октомври ќе го игра полуфиналниот натпревар против Косово, а доколку победиме ќе играме финале против Грузија и Белорусија на 12 ноември кое е и последната пречка за пласман на Европско првенство.
 

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе