Лига на нации

Македонија од вториот шешир ќе биде влечена во ждрепката за Лигата на нации

Македонската фудбалска репрезентација ќе биде сместена во вториот шешир во ждрепката од Лига „Ц“ во Лигата на нации која ќе се одржи во март. 

Како првопласирана во својата група од Лига Д во Лигата на нации, Македонија се пласираше ранг погоре, па во следната сезона од ова натпреварување ќе играме во Лига Ц.
 
Ждрепката за новата сезона од Лигата на нации ќе биде извршена на 3. март, а Македонија е сместена во вториот шешир.
 
Во првиот шешир од лигата Ц се: Грција, Албанија, Црна Гора и Грузија.
 
Во вториот шешир покрај Македонија се уште и Косово, Белорусија и Кипар.
 
Во третиот шешир се: Естонија, Словенија, Литванија и Луксембург.
 
Во четвртиот: Ерменија, Азербејџан, Казакстан и Молдавија.
 

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе