Пријателски турнир

Македонија настапот во Анталија го почна со реми против Италија

Женската ракометна репрезентација на Македонија одигра 29:29 со Италија во првиот од предвидените четири пријателски натпревари во Италија. 

Избраничките на селекторот Симе Симовски ремизираа со Италија благодарение на добрата игра во второто полувреме.
 
Во првиот дел италијанките биле подобри, имале водство од 16:13, но во второто полувреме нашите ракометарки ја подобриле играта и стигнале до реми.
 
Македонија на мечевите во Турција настапува со комбинирана селекција, селекторот им дава шанса и на некои нови ракометарки.
 
Утре нашата селекција има два натпревари, против А и против Б репрезентацијата на домаќинот Турција. Едниот меч е во 11:30 часот, вториот е во 17.
 
Во недела ракометарките имаат слободен ден, а во понеделник ќе играат со Косово.

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

повеќе

Како Босна и Херцеговина се справи и се уште се справува со кризата предизвикана од пандемијата? Зошто немавме единствен кризен штаб на ниво на држава? 

повеќе

На 2 јуни во Црна Гора беше прогласен крај на епидемијата. Од првиот бран, земјата излезе со следниот биланс: 324 заразени и 9 починати лица.

повеќе