ФИФА ранг листа

Македонија има скок од две места на најновата ФИФА ранг листа

Фудбалската репрезентација на Македонија напредуваше за две позиции на ранг листата на ФИФА по двата натпревари од Лигата на нации. 

Победата над Ерменија и ремито со Грузија не однесоа на 66. место на најновата ФИФА ранг листа, тоа е напредок од две позиции.
 
Нашиот следен противник, селекцијата на Косово се наоѓа на 116. место.
 
Прво место и понатаму е Белгија, а во топ десет се уште и селекциите на Франција, Бразил, Англија, Португалија, Уругвај, Шпанија, Хрватска, Аргентина и Колумбија.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе