Лига на шампиони квалификации

Македонија ЃП прими уште три гола од Алашкерт и неславно го заврши учеството во Европа

Уште едно лошо издание на Македонија Ѓорче Петров против Алашкрет од Ерменија, овој пат нашиот тим загуби со 3-0 во Скопје и со вкупни 6-1 е елиминиран од квалификациите во Лига Европа.

Македонија Ѓорче Петров со негатива од 3-1 го почна денешниот натпревар, постоеше мала надеж за македонскиот тим, но таа брзо беше загубена.
 
Натпреварот беше отворен во 21. минута со гол на Нанадовиќ, тука стана јасно дека Македонија Ѓорче Петров нема што да бара.
 
Во 68. минута Галвао реализираше за предност на Алашкерт од 2-0, а шест минути подоцна Восканјан ги постави постави конечните 0-3.
 
Дуелот меѓу Македонија Ѓорче Петров и Алашкерт е уште еден показател за квалитетот на македонскиот фудбал. Кога не можеме ни да бидеме рамноправни со екипи од Ерменија, не заслужуваме прогрес.
 
Фото: Алашкерт

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе