Квалификации за Лига Европа

Македонија ЃП и Шкупи добија ерменски противници, Академија Пандев против тим од БиХ

Македонските претставници во Лига Европа ги добија противниците за првото квалификациско коло од Лига Европа.

Шкупи немаше многу среќа во ждрепката за противник го доби Пјуник од Ерменија кој лани го елиминираше Вардар.
 
Ерменски противник доби и Македонија Ѓорче Петров, тие ќе играат со Алкашерт кој е помалку познат во нашата јавност.
 
Академија Пандев ќе игра против Зрињски од Босна и Херцеговина. Пандевци треба да се домаќини на првиот меч, а реваншот ќе се одигра во Мостар.
 
Шкупи и Македонија ЃП според ждрепката реваншот треба да го играат на домашен терен но тоа може да биде променето бидејќи и Шкендија вториот меч го игра дома.
 
Првите натпревари се играат на 11 јули, реваншите се седум дена подоцна.

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе