ПМФЛ

Македонија ЃП го победи Работнички на негов терен

Скопскиот дуел меѓу Работнички и Македонија Ѓорче Петров заврши со победа на гостите од 2-1, Шкупи на зимската пауза оди со седум бода предност пред Академија Пандев. 

Фото: ФК Работнички
Македонија Ѓорче Петров добрата форма ја потврди и на Арената „Тодор Проески“ каде го совлада Работнички кој никако да заигра според очекувањата ниту со новиот тренер.
 
Ѓорчепетровци со голови на Воша во првото полувреме и Адем во вториот дел имаа предност и од 2-0. Работнички успеа само да намали преку Ристовски.
 
Шкупи со убедливи 3-0 победи на гостувањето кај Борец. Два гола даде Адетунџи, а еден Ѓорѓиевски.
 
Чаирскиот тим на зимската пауза оди со седум бода предност пред Академија Пандев која денеска со гол на Бихорац со минимални 1-0 го совлада Пелистер.
 
Шкендија со гол на Гури во 69. минута го победи Скопје со 1-0.
 
Синоќа Брегалница со 3-1 го совлада Тиквеш во Кавадарци.
 
Мечот меѓу Струга Трим Лум и Ренова е одложен за 14 декември поради снег на теренот.
 
Табела:
 
1. Шкупи 42
2. Академија Пандев 35
3. Шкендија 34
4. Брегалница 29
5. Ренова 27 (-1)
6. Македонија ЃП 27
7. Струга ТЛ 23 (-1)
8. Работнички 22
9. Скопје 20
10. Тиквеш 15
11. Борец 12
12. Пелистер 5

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Работнички

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе