ПМФЛ

Македонија ЃП го изненади Вардар, „лавовите“ го совладаа фаворитот со 2-0

Во последното коло од ПМФЛ, Македонија ЃП како гостин го совлада Вардар, „лавовите" триумфираа со 2-0 на тренинг центарот „Петар Милошевски".

Вардар ја започна новата сезона со пораз, „црвено-црните“ иако беа подобар противник, го имаа поседотна топката и креира неколку добри шанси, два пати ја погодија и рамката нод голот, но на крајот останаа со празни раце, Македонија ЃП славеше со 2-0 на тренинг центарот „Петар Милошевски“.

„Лавовите“ знаеа како да ги искористат своите прилики и најпрво преку Боби Божиновски поведоа на средината од првиот дел, а потоа во последните мигови од мечот Сефер Емини ја запечати победата.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе