ПМФЛ

Македонија Ѓорче Петров ја победи Академија Пандев и ги задржа шансите за Европа

Македонија Ѓорче Петров со 1-0 ја совлада Академија Пандев и остана во игра за второто или третото место кои водат во Европа иако тие можат до таму да стигнат и преку купот. 

Фото: ФК Македонија Ѓорче Петров
Тоа беше и дерби на колото, Македонија Ѓорче Петров и Академија Пандев имаа по неколку одлични шанси, но натпреварот беше решен пред самиот крај.
 
Во 85. минута Адем погоди од пенал и донесе три големи бода за Македонија Ѓорче Петров со кои на три кола пред крајот има два бода помалку од нивниот денешен ривал Академија Пандев и три помалку од Шкендија.
 
Во другите денешни натпревари победа извојува и Борец кој со 1-0 го совлада Скопје, Пелистер и Тиквеш одиграа 1-1, а со ист резултат заврши и дуелот меѓу Ренова и Струга ТЛ.
 
Вчера Брегалница со 4-1 го победи новиот шампион Шкупи, а Шкендија со 1-0 беше подобра од Работнички.
 
Табела:
 
1. Шкупи 71
2. Шкендија 59
3. Академија Пандев 58
4. Македонија ЃП 56
5. Брегалница 42
6. Струга ТЛ 40
7. Ренова 39
8. Работнички 37
9. Тиквеш 31
10. Скопје 29
11. Борец 21
12. Пелистер 11

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Македонија Ѓорче Петров

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе