Македонецот го победи Меси

Мајсторијата на Барди против Хетафе избрана за најубав гол од слободен удар во Шпанија (ВИДЕО)

Големо признание за Македонецот, мајсторијата на Енис Барди против Хетафе е избрана за најубав гол од слободен удар во Шпанија во сезоната 2018/19.

Енис Барди по преселбата во Леванте се промовираше во еден од најдобрите изведувачи на слободни удари во Шпанија и Европа. Иако изминатава сезона не ги тресеше толку често противничките мрежи, неговата мајсторија против Хетафе е избрана за најубавиот гол од слободен удар во 2018/19.

Македонецот до ова признание стигна во жестока конкуренција во која секако беше и Лео Меси. Покрај Аргентинецот, во топ 5 се најдоа и Кристијан Тељо, Бењат и Рубен Алкараз.

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе