Македонецот помогна Леванте да триумфира кај Реал Сосиедад

Мајсторија на Барди за гол првенец оваа сезона во Ла Лига, потоа пречката го спречи за нова атракција (ВИДЕО)

Леванте со цел плен се враќа од гостувањето кај Реал Сосиедад, Енис Барди мајсторски погоди за водство, а кумуваше и за вториот гол и победата од 1-2.

Енис Барди го постигна голот првенец оваа сезона во Ла Лига откако вечерва мајсторски погоди на гостувањето кај Реал Сосиедад. По една одлична акција, Македонецот се најде осамен пред голот и ладнокрвно ја префрли топката преку истрчаниот голман за 0-1.

Тој кумуваше и за вториот гол, неговиот шут од работ на шеснаесетникот заврши во пречката, а Мајорал ја смести одбиената топка во мрежата.

Реал Сосиедад во продолжението од мечот успеа само да намали на 1-2, па Барди и Леванте се враќаат дома со три големи бода.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе