Ла Лига

Мајорка го изненади Реал, Трајковски доби десетина минути против „кралевите“ (ВИДЕО)

Мајорка приреди големо изненадување и славеше со 1-0 против Реал Мадрид за прва победа над „кралевите" по десет години, нашиот Александар Трајковски доби шанса во завршницата.

Зинедин Зидан се реши за ротации пред настапот во Лигата на шампионите, но експериментот не успеа па Реал се враќа во Мадрид со празни раце.

Мајорка успеа да го изненади фаворитот, да триумфира со 1-0 и да слави против „кралевите“ по десет години.

Клучниот момент се случи во 7. минут акога Лаго Жуниор убаво си направи простор и прецизно биеше на подалечната статива. Реал се обиде да стигне до позтивен резултат и најблиску беа во финишот на првиот дел, кога Бензема ја погоди пречката. Како одминуваше времето, гостите се помалку беа опасни а работата дополнително им отежна кога Одриозола заработи втор жолт картон и исклучување во 74. минута.

Александар Трајковски доби шанса во завршницата на местото на стрелецот на единствениот погодок, Македонецот помина десетина минути на теренот и почувствува како е да се слави против најголемиот клуб во светот.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе