Ла Лига

Мајорка го изненади Реал, Трајковски доби десетина минути против „кралевите“ (ВИДЕО)

Мајорка приреди големо изненадување и славеше со 1-0 против Реал Мадрид за прва победа над „кралевите" по десет години, нашиот Александар Трајковски доби шанса во завршницата.

Зинедин Зидан се реши за ротации пред настапот во Лигата на шампионите, но експериментот не успеа па Реал се враќа во Мадрид со празни раце.

Мајорка успеа да го изненади фаворитот, да триумфира со 1-0 и да слави против „кралевите“ по десет години.

Клучниот момент се случи во 7. минут акога Лаго Жуниор убаво си направи простор и прецизно биеше на подалечната статива. Реал се обиде да стигне до позтивен резултат и најблиску беа во финишот на првиот дел, кога Бензема ја погоди пречката. Како одминуваше времето, гостите се помалку беа опасни а работата дополнително им отежна кога Одриозола заработи втор жолт картон и исклучување во 74. минута.

Александар Трајковски доби шанса во завршницата на местото на стрелецот на единствениот погодок, Македонецот помина десетина минути на теренот и почувствува како е да се слави против најголемиот клуб во светот.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе