Кандидат за погодок на сезоната

Магичен гол на Окс, Чемберлејн ги воодушеви фановите со мајсторија која ретко се гледа (ВИДЕО)

Алекс Окслејд Чемберлејн ги воодушеви фановите, Англичанецот постигна магичен гол против Генк во Лигата на шампионите откако итро биеше со надверешно ефе од врвот на шеснаесетникот.

Популарниот Окс полека се враќа во форма по тешката повреда поради која паузираше дури 16 месеци. Вечерва тој два пати стрелаше против Генк во убедливата победа на Ливерпул на гости во Лигата на шампионите.

Неговиот втор гол беше мајсторија која ретко се гледа и сигурно ќе биде кандидат за погодок на сезоната. Англичанецот доби топка на врвот на шеснаесетникот, логички беше тој да пласира со лева, но реши итро да бие со надворешно ефе со десна и резултатот беше прекрасен гол под пречката.

 

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе