НБА

Маестрална партија на Батлер, со трипл-дабл го предводеше Мајами до прва победа над Лејкерс во финалето (ВИДЕО)

Мајами намали на 2-1 во финалната серија против Лос Анџелес Лејкерс откако третиот меч го доби со 115-104, Џими Батлер беше ѕвезда на вечерта. 

И покрај тоа што играше без Бем Адебајо и Горан Драгиќ, Мајами успеа да го победи Лејкерс, пред се благодарение на одличното издание на Џими Батлер.
 
Натпреварот беше изедначен во најголемиот тек, Мајами водеше, но Лејкерс се враќаше. Езерџиите дојдоа и до предност во последниот период, но Мајами имаше одличен финиш и дојде до победа од 115:104.
 
Џими Батлер постигна 40 поени, имаше 11 скокови и 13 асистенции, беше убедливо најдобар на теренот, Олиник и Хироу постигнаа по 17 поени.
 
Во составот на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс постигна 25 поени, Ентони Дејвис имаше само 15 поени.
 

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе