Напаѓачот му дава совет на својот соиграч од Интер

Лукаку: Ериксен треба да научи италијански за да успее во Серија А

Ромелу Лукаку смета дека Кристијан Ериксен ги има сите потребни квалитети како фудбалер за да биде шампион, но потребно му е да научи италијански јазик.

Лукаку и Ериксен во Интер пристигнаа од Премиерлигата, но различно се прилагодија на новата средина. Белгиецот можеби го игра најдобриот период од својата кариера, додека Данецот разочара.

Во интервју за данска телевизија, Лукаку го советува Ериксен што треба да направи за да успее во Серија А.

„Ериксен ги има сите потребни квалитети за да стане шампион, сакам да му помогнам. Но треба да работи на јазикот“, вели Лукаку.

„Доколку го научи јазикот сигурен сум дека ќе биде полесно за него. Ќе комуницира подобро со соиграчите и тренерот, ќе допринесува повеќе, подобро ќе се вклопи во тимот“.

Релевантните институции покажуваат неподготвеност да го спроведат долгоочекуваниот попис.

повеќе

Економската стратегија има за цел да се реализираат можностите на дигиталната трансформација, да се зајакне соработката во областа на климатските промени, енергетскиот сектор, човечкиот развој и безбедноста на храната.

повеќе

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе