ПРЕМИЕРЛИГА

Лукаку блескаше со два гола, Јунајтед со најубедливата победа во првото коло (ВИДЕО)

Манчестер јунајтед се покажа во извонредно светло на стартот од Премиерлигата, „Црвените ѓаволи" со 4-0 го декласираа Вест Хем

Жозе Мурињо може да биде задоволен како неговите играчи се справија со Вест Хем пред своите фанови попладнево.

Манчестер јунајтед минатата сезона беше очаен на Олд Трафорд, но сега „Црвените ѓаволи“ со високи 4-0 славеа над „Чеканите“.

Резултатот во отвори новајлијата Лукаку во 33. минута, а истиот играч погоди и во 53. минута за 2-0.

Во завршницата од средбата гостите капитулираа уште два пати. Најпрво Марсијал зголеми на 3-0, а потоа Лукаку во 90. минута ги постави конечните 4-0 и најубедливата победа во првото коло од Премиерлигата.

Претходно, Тотнем со головите на Али и Дејвис славеше со 0-2 на гостувањето кај Њукасл.

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе

И ако граѓаните или Владата очекуваа дека Јункер на Заев ќе му даде покана со датум за влез на Македонија во ЕУ, тогаш живееме во илузии.

повеќе