„Кралевите“ плаќаат 70 милиони евра

Лука Јовиќ се најде на насловната страница на Марка, Србинот најавен како новата 9-ка на Реал!

Талентираниот Лука Јовиќ се најде на денешната насловна страна на мадридска Марка, весникот го најави Србинот како новата 9-ка на Реал во трансфер вреден 70 милиони евра.

21 годишниот голгетер, кој има 25 погодока зад своето име оваа сезона, се поврзува со голем број на клубови. Денешното издание на Марка го постави Лука Јовиќ на својата насловна страна и го најави како новата „9-ка“ на Реал Мадрид.

Весникот пишува дека Србинот е цел број 1 на „кралевите“ за засилување на нападот, и додава дека Лука Јовиќ ќе ги чини „кралевите“ високи 70 милиони евра.

Останува да се види дали ќе се реализира еден ваков трансфер, таткото на Лука Јовиќ пред неколку дена откри дека тие веќе ја одбиле Барселона бидејќи на Камп Ноу неговиот син немал да има доволна минутажа, и порача дека планот е да се остане уште една година во Ајнтрахт.

За Лука Јовиќ слична ќе биде ситуацијата и на Бернабеу со оглед на тоа дека Карим Бензема е прв напаѓач и Французинот има одлична сезона. Сепак, 70 милиони евра е сума на која тешко се одолева, а Реал Мадрид е сон на секој фудбалер.

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе

Запрашајте се, о, вие, бездарници анационални што направивте!

повеќе

Додека Бугарите се убедуваат себеси и нас дека Гоце Делчев бил Бугарин, да се потсетиме на некои од Гоцевите искажувања, кои ја одразуваат неговата големина и неговото визионерство.

повеќе