Квалификации за ЕП 2020

Луди мечеви во Босна, Норвешка и Швајцарија со инфаркт завршница и драма до последните мигови (ВИДЕО)

Вечерашните пресметки од квалификациите за Европското првнество донесоа неколку големи пресврти и инфаркт завршници, фудбалските љубители беа сведоци на луди мечеви во Босна, Норвешка и Швајцарија

На „Билино поље“ во Зеница, БиХ имаше предност од 2-0 против Грција по само 15 минути игра. Виска погоди за 1-0, а потоа следуваше мајсторија на Пјаниќ од слободен удар за 2-0.

Но во вториот дел, Фортунис намали од пенал, а 60 секунди подоцна Пјаниќ доби црвен картон и ги остави своите играчи на цедило. Гостите притиснаа со играч повеќе и со голот на Коловос во 85. минута се изборија за 2-2.

Во Осло се сретнаа ривалите од Скандинавија, Норвешка и Шведска. По еден час игра, домаќините имаа 2-0 за гостите во завршницата да направат целосен пресврт и со погодокот на Кваисон во 91. минута од мечот да поведат со 2-3. Сепак, драмата не застана тука, во 97. минута Камара реализираше за 3-3.

Подеднакво возбудливо беше и Базел каде се чинеше дека Швајцарија ќе слави против Данска кога Емболо во 76. минута ја затресе мрежата на гостите за 3-0. Но следуваа два брзи погодока на Данците, за во 93. минута Далсгард да донесе 3-3.

Италија, Шпанија и Романија ги оправдаа фаворитските улоги и стигнаа до рутински победи. „Аѕурите“ со 6-0 го прегазија Лихтенштајнт, „црвената фурија“ со 0-2 си замина од гостувањето кај Малта додек пак Романија со 4-1 славеше против Фарски Острови. Ирска со минимални 1-0 ја добија пресметката со Грузија.

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена.

Толку убава, чиста земја, богата со шуми, планини и природни ресурси ја претворивме во Мордор.