Мото ГП

Луд почеток во Мото ГП, Зарко со рекорд ја украде пол-позицијата во Катар

Ако по утрото се познава денот, тогаш љубителите на Мото ГП ги чека возбудлива сезона, Жоан Зарко стигна до пол-позиција во Катар со нов рекорд на патеката во Лосаил

Возачот на Јамаха Тех 3, Жоан Зарко ќе ја започне од пол-позиција утрешната ГН на Катар. Французинот во луда завршница забележа време од 1:53.680 што е нов рекорд во Лосаил.

Многумина веруваа дека Дукати ќе доминира под рефлекторите и тоа го најави првиот брз круг на Андреа Довициозо. Но во последните минити од квалификациите следуваа неколку страшни кругови на ривалите.

Покрај Жоан Зарко, време под 1.54 поставија уште двајца возачи, Марк Маркез имаше постигнување од 1:53.882, а Данило Петручи забележа 1.53.887.

Андре Довициозо не успеа да го подбри своето постигнување па утре трката ќе ја започне од петтото место покрај Крачлоу и Ринс во вториот ред.

Третиот ред е резервиран за Дани Педроса, Валентино Роси и Хорхе Лоренцо.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе