Мото ГП

Луд почеток во Мото ГП, Зарко со рекорд ја украде пол-позицијата во Катар

Ако по утрото се познава денот, тогаш љубителите на Мото ГП ги чека возбудлива сезона, Жоан Зарко стигна до пол-позиција во Катар со нов рекорд на патеката во Лосаил

Возачот на Јамаха Тех 3, Жоан Зарко ќе ја започне од пол-позиција утрешната ГН на Катар. Французинот во луда завршница забележа време од 1:53.680 што е нов рекорд во Лосаил.

Многумина веруваа дека Дукати ќе доминира под рефлекторите и тоа го најави првиот брз круг на Андреа Довициозо. Но во последните минити од квалификациите следуваа неколку страшни кругови на ривалите.

Покрај Жоан Зарко, време под 1.54 поставија уште двајца возачи, Марк Маркез имаше постигнување од 1:53.882, а Данило Петручи забележа 1.53.887.

Андре Довициозо не успеа да го подбри своето постигнување па утре трката ќе ја започне од петтото место покрај Крачлоу и Ринс во вториот ред.

Третиот ред е резервиран за Дани Педроса, Валентино Роси и Хорхе Лоренцо.

Можевме и требавме, преку соодветните локални власти и во соработка со МНР и Министерството за култура, оваа манифестација да ја направиме меѓународна.

повеќе

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе