ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Лоша последна четвртина, Карпош Соколи поразен пред своите фанови од Калев Крамо

Со негатива од 8 поени „Соколите" ќе патуваат за Естонија и реваншот против Калев Крамо во првото коло од квалификациите во Лигата на шампионите

Карпош Соколи е пред елиминација уште на стартот во најелитното кошаркарско натпреварување под капата на ФИБА.

Вечерва, во Скопје, „Соколите“ загубија со 79-87 во дуелот со естонскиот Калев Крамо.

Кобни беа првата и последната четвртина, особено завршните минути од средбата, кога избраниците на Даскаловски како да снемаа сила и направија еден куп грешки.

По слабите воведни 10 минути, кои противникот ги доби со 18-25, „Соколите“ влегоа во ритам, успеја да го свртат резултатот во своја корист, и со позитива од +4 да влезат во последната четвртина.

Но таму целосно потфрлија, противникот овој период го доби со 17-29 и си обезбеди победа од 78-87 пред реваншот кој се игра во Талин за два дена.

Во редовите на Карпош Соколи прв стрелец беше Тадеус Мекфејден со 23 поени, а Кире Николовски средбата ја заврши со 16 поени.

Кај гостите, Мезеика запиша 19 поени а Јоесар 18 поени.

Не е во прашање само Русија VS Западот. Има нов играч на масата.

повеќе

Ако на референдумот на 30 септември македонските гласачи изгласаат да се смени името на нивната држава во Северна Македонија, НАТО треба да ја покани нивната влада во Алијансата.

повеќе

Паметам како вчера да беше: пред самиот распад на Југославија, по локалните пазарчиња на таа земја нагло се расшетаа сомнителни типови што шиткаа лажњаци на статусниот симбол на мојата генерација - славните фармерки „петсто кец”. 

повеќе