Серија А

Локатели му донесе победа на Јувентус во градското дерби (ВИДЕО)

Со гол на Локатели во самиот финиш од натпреварот Јувентус освои три големи бода во дербито со градскиот ривал Торино. 

По лошиот старт на сезоната, Јувентус врза три победи по ред во Серија А, овој пат го победи Торино на негов терен.
 
Во еден неизвесен натпревар решавачкиот дуел го зададе Локатели кој постигна погодок во 86. минута.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе