Клоп извиси во трката за својот сонародник

Ливерпул нема пари, Вернер пред трансфер во Челси

Според пишувањата на Билд, Тимо Вернер е пред трансфер во редовите на Челси, клубот од Стемфорд Бриџ ќе ја активира откупната клаузула од 60 милиони евра, а напаѓачот ќе добие плата од 10 милиони евра годишно.

Билд најавува крај на трансфер сагата околку Тимо Вернер. Со месеци Ливерпул беше посочуван како главен фаворит, дури се говореше дека Јирген Клоп лично му се јавил на својот сонародник и го убедувал да се пресели на Енфилд.

Но ваков трансфер нема да се реализира, Тимо Вернер се сели во Челси. Билд вели дека „сините“ ќе ја платат откупната клаузула од околу 60 милиони евра (активна до 15. јуни) и на играчот ќе му дадат плата од 10 милиони евра годишно.

Поради кризата од пандемијата на коронавирус, лидерот во Премиерлигата не може да си дозволи вакви суми во овој момент, и се верува дека ова е главната причина зошто Тимо Вернер се сели во Лондон а не во Ливерпул.

Секој може да биде менаџер во „добри денови", но најчесто менаџерската работа не е за „добрите денови" туку постојан баланс помеѓу проблемите и можностите за оптимизирано управување на компанијата.

повеќе

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе