ФА Куп

Ливерпул на пенали го победи Челси и го освои ФА Купот (ВИДЕО)

Ливерпул го крена вториот трофеј оваа сезона откако на пенали го победи Челси во финалето од ФА Купот, натпреварот по 120 минути игра беше 0-0. 

По Лига Купот, Ливерпул оваа сезона го освои и ФА Купот. Челси и во ова финале остана со празни раце, повторно загуби на пенали.
 
И двете екипи имаа свои шанси во текот на 120 минути, но не ги искористија. Пех за Ливерпул беше и повредата на Салах кој мораше да го напушти натпреварот во 33. минута.
 
Во пенал серијата Аспиликуета промаши за Челси, а Ливерпул беше перфектен се до петтата серија кога Менди го одбрани шутот на Мане по што се влезе во дополнителни серии.
 
Во шестата серија погодија Зијеш и Диого Жота, но во седмата промаши Маунт, Цимикас реализираше за Ливерпул по што почна радоста на црвените.
 
До крајот на сезоната Ливерпул ќе има шанси да крене уште некој трофеј, мисијата за титулата во Премиерлигата изгледа тешка, но тие се и во финалето од Лигата на шампионите.
 
Видеото од пеналите можете да го погледнете на овој ЛИНК.

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе