Ливерпул му даде пет голови на Евертон во градското дерби (ВИДЕО)

Ливерпул му даде пет голови на градскиот ривал Евертон, победи со 5-2 и ја одржа високата предност на врвот од Премиерлигата.

Јирген Клоп дури и одмори неколку фудбалери на овој натпревар, во првиот состав беа Ориги, Шакири, Лалана, а на клупата седеа играчи како Фирмино, Салах, Хендерсон но и покрај тоа Ливерпул доминираше на теренот.

Дури шест од седумте гола беа постигнати во првото полувреме. Ориги во шестата минута го отвори резултатот, а десет минути подоцна Шакири зголеми на 2-0, Кин во 21. минута намали на 2-1.

Ориги во 31. минута зголеми на 3-1, а Мане во 45. даде гол за највисока предност дотогаш, 4-1, но тоа не беше се во првото полувреме. Во третата минута од продолжението Ришарлисон реализираше за 4-2.

Во вториот дел мрежите мируваа се до 90. минута кога Вајналдум постигна гол за конечни 5-2.

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.