Премиерлига

Ливерпул го спушти Арсенал на земја, два гола на Салах за нова победа на „црвените“ (ВИДЕО)

Ливерпул ја доби дерби пресметката со Арсенал на Енфилд, избраниците на Јирген Клоп на крилјата на Мо Салах стигнаа до триумф од 3-1.

„Топчиите“ за прв пат по десет години ја отворија сезоната со две победи, па во прилично добра атмосфера допатуваа на Енфилд. Сепак, Ливерпул вечерва ги спушти на земја и ги совлада со 3-1.

Арсенал имаше неколку убави шанси да го отвори резултатот, но откако не ги искористи своите прилики, казната стигна во финишот на првиот дел кога Матип скокна највисоко по еден корнер и погоди за 1-0.

„Црвените“ веќе на стартот од вториот дел ги решија сите дилеми. Салах најпрво погоди од пенал, а потоа следеше негова мајсторија, се ослободи од Луиз и Монреал и пласираше на подалечната статива за 3-0.

До крајот на натпреварот, Тореира постигна само почесен гол за Арсенал.

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе