Лига Куп

Ливерпул го победи Арсенал на Емирати и закажа финале со Челси (ВИДЕО)

Ливерпул со 2-0 го победи Арсенал на негов терен и се пласираше во финалето на Лига Купот каде против Челси ќе се бори за првиот трофеј оваа сезона. 

Натпреварот на Енфилд заврши без голови, а тоа ги зголеми надежите на Арсенал дека можат да го поминат Ливерпул, особено сега што во црвениот дрес не играат Салах и Мане.
 
Но, тоа не се случи, тимот на Клоп излезе како победник во овој двомеч откако денеска постигна два гола на Емирати, а не прими ниту еден.
 
Херој на Ливерпул беше Диого Жота кој ги постигна и двата гола, по еден во двете полувремиња.
 
На Жота му лежи Емирати, од два одиграни меча на овој стадион има постигнато четири голови.
 
Ливерпул во финалето ќе игра со Челси кој претходно го елиминираше Тотнем.

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе