Комјунити шилд

Ливерпул го освои Комјунити шилд трофејот, деби гол на Дарвин Нуњез (ВИДЕО)

Ливерпул со 3-1 го победи Манчестер Сити и ги освои трофејот од Комјунити Шилд, Дарвин Нуњез дебитираше со гол, Ерлинг Халанд пропушти неколку големи шанси. 

Во натпреварот кој е увертира пред почетокот на сезоната Ливерпул го победи Манчестер Сити со 3-1. Јирген Клоп првпат го освојува овој трофеј, а црвените последен пат на него се имаа израдувано во 2006 година.
 
Дарвин Нуњез иако одигра половина час, а Ерлинг Халанд цел натпревар, Уругваецот беше тој кој имаше подобро деби во англискиот фудбал, постигна гол за разлика од Норвежанецот кој двапати промаши во првото полувреме, и еднаш во самиот финиш од мечот кога од идеална позиција го префрли голот.
 
Резултатот го отвори Трент Александер Арнолд во 21. минута, Ливерпул поведе со 1-0.
 
Тој резултат беше актуелен до 70. минута кога Алварез го постигна својот деби гол за Сити за израмнување на 1-1.
 
Во 93. минута беше досуден пенал за Ливерпул поради игра со рака. Салах постигна гол од белата точка и го врати водството на својот тим.
 
Кога се чинеше дека со тој резултат ќе заврши мечот, Дарвин Нуњез постигна гол со глава во 94. минута и ги постави конечните 3-1.
 

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе