Ливерпул

Ливерпул го комплетираше трансферот на Тиаго Алкантара

Ливерпул го потврди трансферот на Тиаго Алкантара од Баерн Минхен, тој на Енфилд пристигнува за сума од 30 милиони евра, потпиша четоригодишен договор. 

Тиаго Алкантара е нов играч на Ливерпул, тој денеска го комплетираше трансферот од Баерн Минхен.
 
„Ливерпул го комплетираше перманентниот трансфер на Тиаго Алкантара од Баерн Минхен. Шпанскиот фудбалер од средниот ред стави потпис на долгорочен договор со црвените“ се вели во соопштението на клубот.
 
Овој трансфер ќе го чини Ливерпул 30 милиони евра од кои 25 ќе бидат платени веднаш, а 5 во лесно остварливи бонуси.
 
„Чувството е неверојатно, долго време го чекав овој момент, и многу, многу сум среќен што сум тука“, изјави Тиаго за сајтот на Ливерпул.
 
Алкантара е второ засилување за Ливерпул во овој преоден рок, претходно беше донесен Костас Цимикас, а следна цел на Клоп е Диого Жота од Вулвс.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе