Премиерлига

Ливерпул го доби големото дерби со Манчестер Сити, ВАР повторно е во центарот на вниманието (ВИДЕО)

Ливерпул со 3-1 го победи Манчестер Сити на Енфилд и ја зголеми предноста пред актуелниот шампион, ВАР повторно беше во центарот на вниманието. 

Ливерпул слави голема победа во дербито со Манчестер Сити, црвените се зацврстија на врвот, ја зголемија предноста во однос на шампионот и сега имаат девет бода повеќе од нив. Натпреварот изобилуваше со возбуда.
 
Во шестата минута од мечот Александер Арнолд играше со рака во сопствениот шеснаесетник, но тоа го направи откако претходно Бернардо Силва играше со рака, веројатно затоа ВАР одлучи дека нема пенал. Во акцијата по инцидентот Фабињо со прекрасен гол од далечина донесе водство на Ливерпул од 1-0.
 
Само седум минути подоцна Салах реализираше за водство на Ливерпул од 2-0.
 
На почетокот од првото полувреме, во 51. минута Мане реализира со глава за водство на Ливерпул и од 3-0.
 
Манчестер Сити конечно во 78. минута постигна гол и намали на 3-1, натпреварот во финишот стана уште поинтересен.
 
Пет минути подоцна Арнолд повторно играше со рака, но и овој пат Манчестер Сити не доби пенал, Пеп Гвардиола беснееше крај аут линијата тврдејќи дека неговиот тим е оштетен.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе