Реакција

Ливерпул бара истрага за немилите случувања пред стадионот во Париз

Ливерпул излезе со соопштение во кое бара истрага за случувањата пред стадионот „Стад де Франс“ во Париз. 

Многумина навивачи на Ливерпул со билет не успеаа да влезат на финалето од Лигата на шампионите. Пред стадионот се создаде хаос откако фанови на англискиот клуб се обидоа да влезат без билет.
 
Најголемиот дел од вината го сноси организаторот, а во Ливерпул се бесни и поради однесувањето на полицијата која употреби и солзавец.
 
„Премногу сме разочарани поради проблемите при влезот на стадионот и лошата реакција на обезбедувањето со која се соочија фановите на Ливерпул на Стад де Франс. Ова е најголемиот меч во европскиот фудбал и навивачите не треба да искусат сцени како овие вечерва. Официјално бараме формална истрага за случувањата кои се неприфатливи“, се вели во соопштението на Ливерпул.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе