СП 2022

Ливаковиќ испиша историја во Катар (ВИДЕО)

Хрватскиот голман, Доминик Ливаковиќ беше херојот на својата репрезентација во осминафиналето откако одбрани три удари од белата точка во пенал серијата. 

Ливаковиќ ги одбрани ударите на Минамино, Митома и Јошида и испиша историја.
 
 
Тој стана првиот голман кој ги одбранил првите два шута на противникот во еден пенал рулет на Мундијалите и стана само трет голман кој одбранил три пенали на еден меч од Светско првенство.
Ливаковиќ сосема очекувано беше прогласен за играч на натпреварот.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе