Премиерлига

Лидс со десет фудбалери го победи Сити, маестрална асистенција на Алиоски (ВИДЕО)

Лидс направи големо изннадување откако со 2-1 победи на гостувањето кај Манчестер Сити иако цело полувреме играше со фудбалер помалку. 

Езгјан Алиоски и на овој меч беше стартер, го одигра целиот меч, а имаше и перфектна асистенција за победничкиот гол.
 
Резултатот го отвори Далас во 42. минута, а само три минути подоцна Купер заработи црвен картон.
 
На 15. минути до крајот Торес изедначи на 1-1, Манчестер Сити се надеваше на комплетен пресврт, но тоа не се случи.
 
Во судиското продолжение од мечот, Алиоски одлично додаде до Далас кој погоди и по вторпат за победа од 2-1.
 

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе