Премиерлига

Лидс доживеа дебакл на Етихад, Манчестер Сити победи со 7-0! (ВИДЕО)

Состојбата на Лидс не само што не се подобрува, тука таа се влошува, вечерва го доживеаа најтешкиот пораз во последно време, загубија кај Манчестер Сити со 7-0.

Лидс не ни бледа сенка од минатата сезона, столчето на Биелса почнува да се тресе, денеска неговите фудбалери беа буквално понижени на Етихад.
 
Дека ќе имаат непријатна вечер беше најавено уште во осмата минута од мечот кога Фоден постигна гол и го отвори резултатот.
 
Само пет минути подоцна Грилиш со глава реализираше за 2-0, а во 32. минута победи и Де Брујне за 3-0.
 
Голеадата продолжи по четири минути игра во вториот дел кога Махрез зголеми на 4-0.
 
Во 62. минута Де Брујне го постигна својот втор гол на мечот за 5-0, а потоа на сцена стапија дефанзивците.
 
Најпрво Стоунс во 74. минута зголеми на 6-0, а четири минути потоа Аке стави точка на мечот за конечни 7-0.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе