Утре ќе има трето полувреме

Леванте и Барди загубија на Камп Ноу но на зелена маса бараат дискфалификација на Барса (ВИДЕО)

Леванте на нашиот Енис Барди загуби со 3-0 на гостувањето кај Барса во Копа дел Реј, но попларните „жаби" ќе се обидат на зелена маса да издејствуваат пласман во четвртфиналето.

Последниот патник во следната рунда од Купот на Шпанија нема да биде познат барем уште неколку дена и покрај тоа што Барселона вечерва лесно со 3-0 го совлада Леванте.

Гостите капитулираа два пати за две минути во првиот дел и му овозможија на Дембеле да постигна два гола. Лео Меси на стартот од второто полувреме погоди за сигурна победа.

Сепак, овој меч ќе има и трето полувреме откако медиумите непосредно пред денешната пресметка обелоденија за пропуст на „каталонците“ на првиот меч по што Леванте експресно достави жалба.

Имено, младиот дефанзивец Чуми требал да одработи суспензија поради картони во дресот на Барселона Б, но и покрај тоа се најде во старниот состав на Валверде. Леванте верува дека правилата се прекршени па бараат санкција за Барса.

Пред неколку години, Реал беше исфрлен од Копа дел Реј за сличен пропуст. Исто така ќе биде прилично интересно доколку Леванте го добие првиот меч со службени 3-0 зошто и оваа казна е во игра, и тогаш вкупниот резултат ќе биде 3-3.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе