Куп на Шпанија

Леванте и Барди со Атлетик Билбао ќе се борат за пласман во финалето на Купот на Шпанија

Леванте и Барди дојдоа на чекор до финалето од Шпанскиот клуб, а за да се борат за големиот пехар ќе треба да го поминат и Атлетик Билбао. 

Леванте го доби Атлетик Билбао, ако се земе во предвид дека другите две опции беа Барселона и Севиља, ова е одлична ждрепка за клубот од Валенсија.

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе