Примера

Леванте и Барди ја продлжија мизеријата на Севиља и обезбедија опстанок во Примера (ВИДЕО)

Леванте и Енис Барди и следната сезона ќе играат во најсилното првенство на Шпанија, со победа од 2-1 над Севиља го потврдија новиот настап во Примера

Леванте на нашиот Енис Барди обезбеди опстанок во Примера. На домаќините им требаше само бод за да ги разрешат сите дилеми, но тие стигнаа до цел плен и ја продолжија мизеријата на Севиља.

Резултатот беше отворен во 11. минута, Моралес се прошета во петерецот на гостите а Рожер биеше прецизно за 1-0. Севиља одговори пет минути подоцна, Фернандез со прекрасен удар од врвот на шеснаесетникот биеше неодбранливо во аголот за 1-1.

Избраниците на Монтела потоа имаа неколку шанси за водство, а кога не ги реализираа, казната стигна преку Моралес во 74. минута. Капитенот на Леванте се најде осамен пред гостинскиот голман и реализираше за 2-1 и голема радост.

Земјите од Западен Балкан се соочуваат со нов безбедносен предизвик: дерадикализација и реинтеграција на повратниците.

повеќе

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе

Придобивките од дрвјата за урбаниот екосистем и квалитет на воздухот можат да се зголемат со систематско планирање на зелениот простор. Дизајнирањето на зелените простори во градовите треба да ја опфати и функцијата за чистење на воздухот.

повеќе