Напаѓачот го цени жртвувањето кое тие го правеле

Левандовски ја доби „Златната копачка“ : Идоли ми се родителите, секој ден после работа ме носеа на тренинг

Роберт Левановски вели дека се огледувал на Тјери Анри, но вистински идоли му се родителите, кои се жртвувале и секој ден после работа го носеле на тренинг.

Со 41 погодок во сезоната 2020/21, Роберт Левандовски беше најдобар стрелец во Европа и попладнево ја доби наградата „Златна копачка“.

Запрашан кој фудбалер му бил идол, Полјакот вели: „Кога бев млад, се огледував на Тјери Анри“.

„Но вистински идоли ми се родителите, кои се жртвуваа и секој ден после работа ме носеа на тренинг и првенствено се обидуваа да ме направат среќно дете, а потоа професионален фудбалер“.

Роберт Левандовски често е дел од трансфер шпекулациите и во минатото во неколку наврати се поврзуваше со Реал Мадрид.

„Точно е дека се имам сретнато со Флорентино Перез и тоа повеќе од еднаш. Паметам еднаш разговаравме по натпревар против Реал Мадрид. Но не можам да ви откривам детали од разговорот“.

„Во моментов немам планови да се испробам во друго првенство, целосно сум фокусиран на Баерн. Секогаш ќе има шпекулации, но имам играно против клубови од други земји во Лигата на шампиони, не ми треба да се испробувам во други првенства“.

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе