Четири години беа заедно во Борусија Дортмунд

Левандовски добро го познава Клоп: Тој има две лица

Роберт Левандовски вели дека Јирген Клоп е неговиот омилен тренер, според него Германецот има две лица, едно како татко и друго како тренер. 

Левандовски играше за Јирген Клоп четири сезони во Борусија Дортмунд, па многу добро го познава стратегот на Ливерпул.
 
„Јирген Клоп е мојот омилен тренер, а потоа Пеп Гвардиола. Клоп има две лица, едното е како татко, а другото како тренер. Тој може да ви каже се, не зборувам тука за аубави работи, туку за лоши работи“, вели Левандовски.
 
„Тој е голема мотивација за играчите. Перфектно ја знае линијата на фудбалерите и како да ве мотивира да одите над неа“.
 
„Неговите перформанси како тренер се неверојатни, но не само како тренер туку и како човек“.

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе