Преговорите продолжуваат

Лестер постави услов, Мегваер може да си оди само за рекордна сума

Вестите дека е постигнат договор меѓу Лестер и Манчестер јунајтед се избрзани, преговорите меѓу двата клуба за трансферот на Мегваер продолжуваат.

Според „Телеграф“, Лестер му ветил на Хери Мегваер дека може да го напушти клубот но само доколку Манчестер јунајтед или Манчестер Сити платат рекордна сума за дефанзивецот.
 
Лестер сака Мегваер да биде најскапиот дефанзивец во светот и се чини дека тоа ќе им успее.
 
Актуелниот рекорд го држи Вирџил ван Дајк за кој Ливерпул плати 75 милиони евра.
 
Лестер и Манчестер јунајтед преговараат за Мегваер, се уште не е постигнат договор, но на добар пат е тој да биде склучен.
 
Лестер му дал јасно дознаење на Јунајтед дека сакаат рекордна сума за Мегваер и нема да прифатат ништо помалку од 80 милиони евра.
 
Мегваер вети дека нема да достави барање за трансфер, ќе остане професионален и ќе прифати заминување само доколку Лестер постигне договор за негова продажба.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе