Премиерлига

Лестер го победи Јунајтед, Манчестер Сити е нов шампион на Англија (ВИДЕО)

Лестер со 2-1 го победи Манчестер јунајтед, а тоа значи дека нивниот градски ривал Манчестер Сити и официјално ја завери шампионската титула во Премиерлигата. 

Манчестер Сити е нов шампион на Англија, тимот на Пеп Гвардиола вечерва не играше, но поразот на Јунајтед им ја завери титулата.
 
Поради густиот распоред, Оле Гунар Солшер за денешниот меч извади значително ослабен стартен тим, а тоа го искористи Лестер и дојде до значајни три бода за нив во битката за местата кои водат во Лигата на шампионите.
 
Резултатот беше отворен во 10. минута кога Томас постигна деби гол во Премиерлигата за водство на Лестер од 1-0.
 
Само пет минути подоцна Гринвуд го изедначи резултатот на 1-1.
 
Во 66. минута Сојунчу постигна гол за ново водство на Лестер, 2-1 што беше и конечен резултат.
 
Солшер во текот на вториот дел во игра ги стави Кавани, Рашфорд и Фернандеш, но резултатот остана непроменет за на крајот да се радуваат Лестер и Манчестер Сити.

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе